W winie prawda. In vino veritas

Winorośl właściwa ( Vitis vinifera) z rodziny winoroślowatych ( Vitaceae) jest jedną z najstarszych - obok zbóż - roślin uprawianych przez człowieka. To euroazjatyckie, niezwykle żywotne pnącze znane jest prawdopodobnie człowiekowi od 7000 - 9000 lat. Wino ( wino mszalne) i winorośl dotarły do Polski razem z chrześcijaństwem.

Najstarsze wzmianki o winnicach przyklasztornych pochodzą z dokumentów z XII wieku, a pierwsze udokumentowane informacje o zielonogórskich winnicach pochodzą z 1314 roku ( za trzy lata będzie to 7 wieków winiarstwa w Zielonej Górze!). Dobrodziejstwo położenia Zielonej Góry na malowniczych i nasłonecznionych pagórkach, łagodny klimat zaowocowały uprawami winnej latorośli i rozwojem winnic. Mówi się nawet, że miejsce położenia to ojciec winnicy. Przeglądając kroniki zielonogórskie, na przykład J. Johna i A. Pilza stwierdzam, że nie ma historii Zielonej Góry bez winorośli i wina. Nie było i nie ma w naszym mieście wydarzeń historycznych, którym nie towarzyszyłyby winorośl i wino. Więcej, dobrobyt mieszkańców Zielonej Góry zależał wprost proporcjonalnie od liczebności winnych krzewów.
Na całym świecie pielęgnacja winnych krzewów i zbiory dojrzałych gron mają rytualne znaczenie dla uprawiających winorośl oraz dla winiarzy przemieniających owoce w napój. Winogrona są ogniwem łączącym - dosłownie i w przenośni- ziemię i wino.
Jesteśmy w okresie wczesnego renesansu winiarstwa i tradycji winiarskich Zielonej Góry. Od ośmiu lat winorośl i wino stały się z powrotem symbolem priorytetów i atrybutów Miasta, ale także tolerancji, dialogu, umiarkowania, kultury, szacunku dla przyrody, aktywności gospodarczej zielonogórzan. Wokół Zielonej Góry powstają jedna po drugiej winnice. Dzięki cierpliwej i mozolnej pracy Winiarzy stają się one źródłem dochodu. Kilka lat temu przeprowadzono gruntowną renowację jedynej miejskiej winnicy przy Palmiarni, znanej jako Park Winny. Zasadzono krzewy winne w pasach drogowych, aby sygnalizowały przyjeżdżającym gościom szczególność Naszego Miasta. Samorząd Zielonogórski sfinansował stroje i choreografię tańca winiarskiego. Jest on tańczony przez Lubuski Zespół Tańca. W Zespole Szkół i Placówek Doskonalenia Zawodowego przy ul. Botanicznej kształceni są technicy technologii żywności o specjalności winiarz.
1 sierpnia 2009 roku Biskup Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej dr Stefan Regmunt erygował nową parafię w Zielonej Górze pod wezwaniem św. Urbana I. Dekretem Papieża Benedykta XVI święty Urban I został patronem Zielonej Góry. Św. Urban I jest patronem winnic, winiarzy i winorośli, a także ogrodników i rolników oraz kilku miast Europy: Maastricht, Toledo, Walencji oraz Troyes( miasto partnerskie Zielonej Góry). Jego atrybutami są kielich, krucyfiks, księga, miecz, winne grona oraz winne grono na księdze. Rzeźby dłuta Jana Papiny przedstawiające św. Urbana I są w budowanym na Wzgórzu Braniborskim kościele oraz w Zielonogórskim Ratuszu ( miniatura). Przed samorządem zielonogórskim stoją kolejne wyzwania związane z winiarstwem: zapewnienie ciągłości kształcenia winiarzy na poziomie szkoły wyższej i stworzenie drugiego parku winnego w naszym mieście.
Powiedzenia związane z winem:
" Dobre wino rozwesela serce ludzi. Bonum vinum laetificat cor hominis.
" W winie prawda. In vino veritas. Platon
" Prawdę przypisuje się winu. Veritas attributa vino est. Pliniusz Starszy
" Wino rozgrzewa serce i czyni podatnym na zapały miłosne. Vina parant animos faciuntque caloribus aptos. Owidiusz
" Winem oddalajcie troski! Vino pellite curas! Horacy
" Kto nie miłuje wina, kobiety i śpiewu, ten przez całe życie zostanie głupcem. J. Strauss, syn
" Weszło wino, wyszła tajemnica. Talmud
" Wino i kara to znana para. Przysłowie ludowe
" Najczystsze wino leją nam politycy. Bez domieszki prawdy. Gabriel Laub
" Gdy wkracza wino, rozum ustępuje. Przysłowie hebrajskie.

bozena.ronowicz@gmail.com    Wszelkie prawa zastrzeżone 2014 ©